flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Насильство в сім’ї та відповідальність

11 жовтня 2019, 15:20

 

Насильство в сім’ї є однією з болючих проблем Горохівщини. Незважаючи на зусилля правоохоронних органів, інших державних органів з протидії та запобігання випадкам домашнього насильства, це питання залишається актуальним. Згідно з Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Адміністративна відповідальність за вчинення домашнього насильства передбачена ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Передбачено стягнення у виді штрафу в розмірі від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до семи діб. Якщо зазначене вище правопорушення вчинено повторно протягом року, відповідальність посилюється.

Справи щодо вчинення домашнього насильства розглядаються судами першої інстанції, зокрема і Горохівським районним судом Волинської області.

Випадки скоєння цього правопорушення подібні. Так, житель с.Звиняче Дмитро З. по місцю свого проживання ображав нецензурною лайкою колишню дружину та її матір, повикидав їх речі з будинку, пошкодив особисте майно потерпілих. Горохівчанин Віталій М. вчинив психологічне насильство відносно співмешканки, ображав її, намагався вигнати з будинку. Аналогічне правопорушення вчинив Віктор А., що проживає у с.Рачин. Внаслідок його аморальних дій потерпілими були власні діти: Віктор ображав дітей нецензурною лайкою, намагався заподіяти тілесні ушкодження, вчиняв психологічне насильство.

Обираючи вид та розмір стягнення для Дмитра, судом було враховано його щире каяття, характеризуючи матеріали та обрано стягнення у виді штрафу. Даний вид стягнення судом застосовано і до решти правопорушників.

У випадку, якщо сталося домашнє насильство у будь-якій формі, потерпілі мають право звернутися з заявою до органів поліції за місцем свого проживання, а також до виконавчих комітетів сільських, селищних рад. Також Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» передбачено можливість звернення до органу опіки та піклування, навчального закладу. До навчального закладу слід звертатись, коли постраждалі є дітьми. Щоб отримати захист від правопорушення, постраждалим особам слід звернутися до цих установ на свій вибір.