flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Європейський суд з прав людини

10 листопада 2020, 10:42

Друзі, сьогодні ми поговоримо про Європе́йський Суд з прав люди́ни (надалі - Суд). Для початку нагадаю, що це є міжнародний судовий орган, юрисдикція якого поширюється на всі держави - члени Ради Європи, що ратифікували Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод, і включає всі питання, які стосуються тлумачення і застосування конвенції, включаючи міждержавні справи й скарги окремих осіб. Україна є стороною Конвенції з 11 вересня 1997 року.

Важливо знати, що предметом скарги можуть бути тільки права і свободи, які гарантуються конвенцією або її протоколами. Тобто, ви можете звернутися до Суду лише зі скаргами, предмет яких перебуває у сфері відповідальності суб’єкта владних повноважень (наприклад: парламенту, суду, прокуратури тощо) однієї з цих держав.

Суд не розглядає заяви, спрямовані проти приватних осіб або недержавних інституцій. Якщо більш детальніше, то Європейский суд з прав людини має право : розглядати індивідуальні та міждержавні скарги, подані до Європейського суду з прав людини проти одного або декількох держав - членів Ради Європи або проти Європейського союзу; визнавати факт того, що було порушено, те чи інше право заявника; присудити заявнику виграну, справедливу компенсацію; тлумачити Конвенцію про захист прав людини та основних свобод; встановлювати факт того, що будь-яке порушення в певній державі носить масовий характер через системність проблеми, у зв'язку, з чим наказувати цій державі вжити заходів щодо виправлення цього недоліку; розглядати запит комітету міністрів Ради Європи з питання про те, чи не порушила держава-відповідач своє зобов'язання по виконанню постанов (рішень) Європейського суду з прав людини; давати тлумачення раніше винесеної постанови на запит Комітету Міністрів Ради Європи; виносити Консультативні висновки про тлумачення Конвенції про захист прав людини та основних свобод, з питань, не пов'язаних з розглядом справ.

Важливо наголосити, що Суд приймає заяви до розгляду лише після того, як були використані усі внутрішні засоби юридичного захисту, і лише протягом шести місяців з дати винесення остаточного рішення. Офіційними мовами є англійська та французька, але за бажанням Ви можете звертатися до Секретаріату Суду офіційною мовою однієї з держав, що ратифікували Конвенцію. На початковій стадії провадження Суд може також листуватися з Вами цією мовою. Проте, якщо не визнає заяву неприйнятною на основі надісланих документів, а вирішить запропонувати Уряду висловити свою позицію щодо скарг заявника, Суд вестиме листування англійською чи французькою мовою, а Ви чи Ваш представник, за загальним правилом, повинні будете надсилати подальші зауваження англійською чи французькою мовою. Також, що не менш важливо знати, Суд приймає лише ті заяви, які надіслані поштою.

Крім того, процедура розгляду справи безкоштовна і не потребує Вашої особистої присутності. Вас обов’язково буде поінформовано про будь-яке рішення, винесене Судом у Вашій справі.

 Адреса - The Registrar European Court of Human Rights Council of Europe F–67075 STRASBOURG CEDEX FRANCE – ФРАНЦІЯ.

Інформація від Ольги Семенюк - заступника начальника Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у Волинській області Західного між регіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів).